Ako sa darilo Poórovým firmám v tendroch za Fica a Radičovej?

Autor: Aliancia Fair play | 11.9.2014 o 14:07 | (upravené 11.9.2014 o 14:20) Karma článku: 11,08 | Prečítané:  26640x

Vladimír Poór sa v polovici augusta čudoval, keď dostal otázku, či 13 miliónová dotácia na trnavský štadión nesúvisí s jeho kontaktmi na politikov SMERu. „Prečo by mala súvisieť“, pýtal sa novinárov. Aliancia Fair-play hľadala odpoveď.  

Pozreli sme sa na to, ako sa kľúčovým firmám Poórovho impéria darilo v tendroch za rôznych vlád. Podobné porovnanie sme pred nedávnom robili pri firmách Juraja Širokého. 

Zlatými časmi bola pre Poórove firmy prvá Ficova vláda. Od štátnych železníc, ktoré patria pod Ministerstvo dopravy, dostali zákazky za desiatky miliónov eur. Nikdy potom tak úspešné neboli.

Rezortu dopravy vtedy šéfoval Ľubomír Vážny zo strany SMER, ktorý s Poórom pôsobil v Nafte Gbely. O Poórovi hovorí ako o svojom kamarátovi, s ktorým sa viac bližšie nestretáva, aby ich spolu nespájali.

Minimálne jedna z Poórových kľúčových firiem navyše dlhodobo žije najmä z verejnej kasy. Väčšinu obratu Železničných opravovní a strojární Zvolen tvorili v rokoch 2008 až 2011 zákazky pre štát. Najviac na ňom firma visela v roku 2009 – za ministra Ľubomíra Vážneho.

Ficova vláda podala pomocnú ruku niekoľkým ďalším firmám, ktoré patria Poórovi, alebo sú s ním spojené.

V máji odklepla 11,6 miliónovú investičnú pomoc pre Poórové sklárne Poltár Crystal & Steel. Ešte minulý rok našla pre Slovenský futbalový zväz 45 miliónov eur na 22 nových štadiónov – takmer tretina zo sumy pôjde do Trnavy. Poór sedí v dozornej rade City-Arény, ktorá nový štadión stavia. Spoluvlastní aj miestny klub. 

Keď je pri moci Fico, firmám okolo Vladimíra Poóra sa darí. Firmám toho Poóra, ktorý má dlhoročné kontakty na vládnych politikov a v údajnom spise Gorila figuruje ako jeden z akcionárov strany SMER. Existuje teda dobrý dôvod, prečo sa pýtať, či to spolu nesúvisí. Vladimír Poór by sa tomu čudovať nemal.  

Pavol Lacko

Ak na článok chcete upozorniť ostatných, môžete tak urobiť hlasovaním na: vybrali.sme.sk

Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.

 

Súvisiaci blog: Koľkokrát sa dá pomôcť Poórovi 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?