Ako nový prezident môže korupčníkov v base udržať

Autor: Aliancia Fair play | 13.1.2014 o 12:36 | (upravené 13.1.2014 o 13:38) Karma článku: 18,55 | Prečítané:  3755x

Vlaňajší rok priniesol veľa bizarného. Okrem iného aj prezidentskú amnestiu, ktorá zopár odsúdených korupčníkov zbavila hrozby väzenia.

Zdĺhavé, nikam nevedúce vyšetrovania, nedostatočná aktivita prokurátorov, nekonečné konania pred súdmi ukončené rozpačitými, či dokonca oslobodzujúcimi rozsudkami. Aj takto vyzerá na Slovensku obraz trestania korupcie a zneužívania moci.

Právoplatné odsúdenia sú raritou. Aj tých pár trestov je často smiešne nízkych.

Mierne tresty vymazala amnestia

Výsmechom postihovania korupcie bola amnestia prezidenta pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky. Výročie sme totiž oslávili aj tým, prezident niekoľkým odsúdeným korupčníkom odpustil (a aj zahladil) tresty odňatia slobody.

Ako upozornila TASR, ľuďmi s nepoškvrneným štítom sa znova stali aj napr.:

  • úradník z ministerstva, ktorý vzal peniaze za to, aby „prepašoval“ pre niekoho výhodné zmeny do zákona;
  • človek, ktorý sa podieľal na kupovaní zákaziek na ministerstve obrany;
  • bývalý prokurátor, ktorý zobral peniaze na ovplyvnenie sudcu (!);
  • odsúdený korupčník z kauzy bývalého račianskeho starostu;
  • sudkyňa, ktorá vydávala nezákonné rozhodnutia (!)...

Symbolom vzniku samostatného Slovenska sa tým stalo očisťovanie skorumpovaných grázlov.

Očistenie korupčníkov ako zodpovednosť vlády

Je asi slovenským unikátom, že po dokázaní viny sa nikto z týchto odsúdených neocitol v base. Súdy im totiž vymerali len podmienečné tresty. Iste, bolo by neprimerané z rozhodnutia súdov obviňovať vládu.

Vláda má však plný dosah na škandálnu amnestiu, ktorá zabezpečila, aby vinníkov netrápili ani tieto symbolické tresty. Amnestia totiž nie je len vecou prezidenta.

Ústava hovorí: „Rozhodnutie prezidenta... ak ide o udelenie amnestie... je platné, ak ho podpíše predseda vlády Slovenskej republiky alebo ním poverený minister. V týchto prípadoch za rozhodnutie prezidenta zodpovedá vláda Slovenskej republiky.“

Vláda teda zodpovedá za to, v akom rozsahu bola amnestia udelená. Mohla (a mala) nesúhlasiť s tým, aby sa týkala trestov za korupciu, či zneužívanie právomoci verejného činiteľa, prípadne vedomých trestných činov spáchaných pri výkone verejnej funkcie. Miesto toho premiér Fico (poverením ministra Boreca) odsúhlasil, že korupčníci si zaslúžia odpustenie a zahladenie trestov.

Bude ďalšia amnestia iná?

Príležitosť na prezidentskú amnestiu sa vždy nájde. Najbližšie ňou zrejme bude uvedenie nového prezidenta do úradu. Mimochodom, do jeho funkčného obdobia budú spadať aj oslavy 25. výročia vzniku Slovenskej republiky...

Voliči by mali žiadať jasné vyjadrenia prezidentských kandidátov na rozsah amnestií, ktoré sú ochotní udeliť. Ak sa totiž prezidentom znova stane človek, ochotný očisťovať odsúdených za korupciu, snaha polície, prokurátorov a súdov v boji proti tejto pliage môže mať naďalej len propagandistický efekt.

Peter Kunder
Aliancia Fair-play

Ak na článok chcete upozorniť ostatných, môžete tak urobiť hlasovaním na: pošli na vybrali.sme.sk

Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?