Zo štátnej kasy tiekli státisíce, faktúry ostali skryté

Autor: Aliancia Fair play | 20.12.2013 o 14:51 | (upravené 9.1.2014 o 15:11) Karma článku: 16,26 | Prečítané:  6843x

Štát platí príspevkovým organizáciám milióny eur, kontrola je však deravá. Porušovanie zákona si úradníci nevšimli mesiace až roky.

Centrum vzdelávania sa chváli tým, že naučí ľudí dobre komunikovať. Kurz krízovej komunikácie je v ponuke školení označený heslom „náš tip." Kto ho absolvuje, bude vedieť „oznamovať zlé správy", sľubuje leták.

blog_ramcek.jpg

S otázkou, či zverejňuje objednávky a faktúry, malo však Centrum problém. Hoci mu to prikazuje zákon, Aliancia Fair-play na webe nič nenašla. Centrum najprv deň neodpovedalo. Neskôr odkázalo na Ministerstvo práce, pod ktoré patrí.

Richterov rezort, ktorý Centru posiela státisíce eur, nereagoval ani po dvoch týždňoch. Vyhol sa aj otázke, prečo si nezverejňovanie nevšimol. Na webe medzičasom pribudli faktúry za rok 2013, ktoré predtým chýbali. Roky 2011 a 2012 tam nie sú doteraz.

AFP sa pozrela na 68 príspevkových organizácií a zistila, že problém nie je ojedinelý. Informácie, ktoré sú kľúčové pre verejnú kontrolu, nezverejňovali štyri z nich. Niektoré mesiace, iné dokonca roky. Štát to prehliadal a posielal peniaze, akoby sa nič nedialo.

Štát mlčí, prečo platil, no nekontroloval

Ministerstvá majú problém vysvetliť, prečo boli voči porušovaniu zákona tak dlho slepé. Na otázku neodpovedalo ani jedno.

Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič hovoril po prvých sto dňoch v úrade o potrebe „zmien smerom ku kvalite, efektivite, transparentnosti, ale aj poriadku". Domov Speváckeho zboru slovenských učiteľov, ktorý pod neho patrí, si pritom povinnosti neplní dodnes. Na webe chýbajú faktúry za posledné tri roky.

Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii uviedlo, že „ďakuje za upozornenie". Neustriehlo Inštitút vzdelávania veterinárnych lekárov, ktorý so zverejňovaním prestal v roku 2011.

„Minister zváži, akú mieru zodpovednosti voči riaditeľke vyvodí", napísal rezort kultúry. Maďaričovi úradníci zistili až po dvoch rokoch, že Literárne informačné centrum nedodržiava infozákon. Predtým mu poslali státisíce eur.

Objednávky a faktúry sú už na webe

Väčšina organizácií pochybenie po upozornení napravila. Vysvetľovali ho nedostatkom peňazí a slabou technikou.

Domov Speváckeho zboru uviedol, že mal „do októbra 2013 v prevádzke webovú stránku, ktorá neumožňovala pridávať dokumenty." Zmluvy, faktúry a objednávky vraj už skenujú: "v čo najkratšom čase budú zverejnené na webe."

„Odborní pracovníci sú dlhodobo plne vyťažení a tak sa stalo, že uvedenú povinnosť sme nedopatrením opomenuli", napísal šéf Inštitútu vzdelávania Jozef Pokorný. Objednávky a faktúry nechal doplniť. Povinnosť si dodatočne splnilo aj Literárne informačné centrum.

Verejnosť môže štátu pomôcť šetriť, potrebuje však informácie

Štát môže mať v občanoch silných spojencov, ktorí mu pomôžu šetriť. Vďaka nim sa Ministerstvo školstva dozvedelo napr. o šafárení s limuzínami. Kauza viedla k výpovediam a trestnému oznámeniu. Len v kauzách, ktoré už boli medializované, napočítali odborníci plytvanie za vyše 150 miliónov eur.

Aby občania mohli upozorňovať na plytvanie, musia mať informácie. Ministerstvá dokázali zabezpečiť nápravu nedostatkov, neposkytli však záruku, že sa nezopakujú. Systémové riešenie ohlásilo iba jedno. „Budú prijaté opatrenia, aby sa podobná situácia neopakovala", uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva.

Určite by pomohlo, keby štát organizáciám neposielal státisíce eur bez toho, aby si overil, či dodržiavajú zákon.

Pavol Lacko

Ak chcete na článok upozorniť aj ostatných, môžete zaň hlasovať na: pošli na vybrali.sme.sk

 

Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Testy zachytili 705 pozitívnych ľudí, vyliečilo sa 468 pacientov

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Smatana: Plošné testovanie antigénovými testami je zlé riešenie, ale rozumiem mu

Antigénové testy sú menej presné, dôkazom je aj nakazený Trump.

Cynická obluda

Terazky budeme testovať

Testovanie vraj nezvládnu zabezpečiť zdravotníci, lebo zdravotníctvo utrpelo vládou Smeru. Tak ho zabezpečí armáda.


Už ste čítali?