Keď štát nevynucuje dodržiavanie infozákona, hoci korupcia kvitne

Autor: Aliancia Fair play | 31.5.2013 o 16:52 | (upravené 5.6.2013 o 19:00) Karma článku: 20,17 | Prečítané:  3541x

Premiér Robert Fico spolu so šéfom Združenia miest a obcí Slovenska hovoria o odvahe meniť infozákon. Namiesto ich spoločnej snahy určovať, ktoré informácie sú nevyhnutné na kontrolu a ktoré nie, by mali nájsť odvahu zabezpečiť, aby bol tento zákon dodržiavaný. Už len v oblasti zverejňovania zmlúv je totiž porušovaný veľmi často.

Nezákonne vyplácané peniaze

Čifáre, malá obec pri Nitre, potrebovala vymeniť okná a dvere na zasadačke. Od firmy Hunex si vyžiadali cenovú ponuku, obec súhlasila a koncom októbra 2012 podpísali zmluvu. S prácami sa poponáhľali, aby to stihli ešte pred príchodom zimy. Už o deväť dní po podpise mohli zasadať za novými oknami.

Ak obec robí takúto rekonštrukciu, musí najprv zverejniť zmluvu, až potom sa robotníci môžu pustiť do práce. V Čifároch sa ale s publikovaním zmluvy neponáhľali. Aj keď na to majú podľa zákona týždeň, čakali až do marca, teda vyše štyri mesiace.

To je viac, ako „toleruje" zákon. Ak totiž do troch mesiacov zmluvu nezverejnia, ako by ani nikdy nebola uzavretá. A ak zmluva neexistuje, obec nemôže len tak niekomu vyplatiť peniaze.

Na tento problém mali prísť najneskôr pri preberaní prác a pri vyplácaní peňazí. Neprišli. Obecný kontrolór ani kontrolné orgány štátu nezasiahli. A pritom peniaze boli vyplatené v rozpore s viacerými zákonmi.

Čifáre vôbec nie sú ojedinelý prípad. Len v jediný deň bolo zverejnených viacero zmlúv s podobným problémom - zverejnili ich príliš neskoro: RTVS, Štátna firma MH Development, Lesy SR, alebo Slovenský vodohospodársky podnik.

Nezákonnosť aj u prokuratúry?

Prokuratúra má za úlohu ochraňovať práva a zákonnosť. No sama Generálna prokuratúra nesprávne zverejnila trojročnú zmluvu o poskytovaní podpory pre hardvér a softvér s firmou Tempest.

Zmluva veľmi podrobne upravuje napríklad aj to, že prokuratúra musí zabezpečiť, aby auto dodávateľa mohlo zaparkovať pred vchodom. Rieši aj situáciu, ak by pred vchodom  nebolo voľné parkovacie miesto... (Vtedy niektorý zo zamestnancov bude musieť ísť preparkovať vlastné auto.)

Napriek tomu, že zmluva je v niečom prepracovaná naozaj dopodrobna, čo a za koľko štát vlastne nakupuje, sa z nej nedozvieme. Tieto informácie sú „špecifikované v prílohe". Prílohy ale Generálna prokuratúra nezverejnila, hoci tvoria neoddeliteľnú súčasť zmluvy".

Ak takto pristupuje k zverejňovaniu zmlúv prokuratúra a štát nezabezpečuje, aby boli zákony dodržiavané, možnosti verejnej kontroly sú zásadne oslabené. Ak sa inštitúcie budú môcť bez akýchkoľvek obáv rozhodnúť, že niektoré zmluvy, prípadne ich podstatné časti nezverejnia, z tohto dôležitého zákona sa stáva zdrap papiera.

Možno špekulovať, či ide o úmysel, neschopnosť, či lajdáctvo - no žiadna z možností nie je prijateľná.

Nejde len o byrokraciu

Vyzerá to však, že okrem vyhlásení o ochote bojovať proti korupcii, vláda nedokáže zabezpečiť ani len účinné vynucovanie preventívnych protikorupčných opatrení.

Nejde len o formalitu dodržiavania zákona. Ak sú zmluvy zverejnené a ktokoľvek môže politikom a úradníkom pozerať na prsty, môže to štátu ušetriť veľkú kopu peňazí. A to najmä za situácie, keď podľa prieskumov korupcia oberá Slovensko ročne o pol miliardy eur.

Rasťo Diovčoš

Ak vás článok zaujal a chcete naňho upozorniť ostatných, môžete zahlasovať na: pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?