Myšlienkový svet top slovenských sudcov - 5 citátov zo Súdnej rady

Autor: Aliancia Fair play | 28.5.2013 o 13:03 | (upravené 28.5.2013 o 15:32) Karma článku: 14,08 | Prečítané:  37717x

Keby ľudia súdnictvu neverili, nechodili by toľko na súdy. Aj takýto pozoruhodný názor zaznel na minulotýždňovom zasadnutí  Súdnej rady  v kysuckej Oščadnici. A nebol zďaleka jediný. Pripravili sme pre vás výber „najzaujímavejších" príspevkov z  rokovania vrcholného orgánu slovenského súdnictva.

Dôveryhodnosť nie je taká nízka, ako píšu noviny

Budúca podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová si nemyslí, že so slovenskou justíciou je to až také zlé. „Sme sudcovia, pre mňa sú dôležité dôkazy. Dôkazom pre mňa je obrovský nápad [počet podaní na súd - pozn.]. Pokiaľ by občania justícii nedôverovali, nemá logiku, aby zahŕňali súdy takým kvantom nápadu", hovorí.

Aktuálny prieskum pre VIA IURIS hovorí, že súdom nedôveruje 69 percent  občanov.

Dobrý trestniak a manažér

Jarmila Urbancová si Štefana Harabina váži. Vysvetľuje, prečo.

Rovnosť šancí je: vždy niekto iný volí a niekto iný rozhoduje

Je fér, ak sa minister spravodlivosti uchádza o kreslo šéfa Najvyššieho súdu a voliť ho môžu aj sudcovia, ktorým ako minister šéfuje? „Myslím si, že to nie je vylučiteľné. Ja v tom žiaden problém nevidím", odpovedá Jarmila Urbancová. Urbancová by mala byť po vymenovaní prezidentom na Najvyššom súde dvojkou.

Náhrada za elektronickú podateľňu

Bývalý ústavný sudca a člen Súdnej rady Eduard Bárány si nemyslí, že elektronická podateľňa je posvätná krava. Podateľňa má zabezpečiť prideľovanie spisov náhodnému sudcovi a zabrániť manipulácii s nimi. „Tento cieľ sa dá dosiahnuť ešte jedným opačným spôsobom. Sudca by bol vopred daný a aj na malom súde bude vopred jasné, že trestnú agendu robí len sudca Mrkvička," navrhuje Bárány.

Mám aj nemám otázku

Igor Burger, trestný sudca a člen Súdnej rady, mal priestor klásť kandidátovi na podpredsedu Najvyššieho súdu Petrovi Paludovi otázky. Využil ho takto: „Pán doktor Paluda, mal by som na Vás otázku, ale keďže poznám niekoľkých podpredsedov Najvyšších súdov európskych krajín a sú to osobnosti, tak na Vás otázku nemám."

Kompletný zvukový záznam zo zasadnutia Súdnej rady z 20. a 21. mája si môžete vypočuť tu.

Pavol Lacko

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho podporiť na: pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.


Už ste čítali?