V Centrálnom registri zmlúv údaje tajne menia

Autor: Aliancia Fair play | 18.4.2013 o 13:20 | (upravené 18.4.2013 o 20:38) Karma článku: 18,54 | Prečítané:  7178x

V Centrálnom registri zmlúv prebiehajú za chrbtom verejnosti zmeny. Úradníci hýbali s už zverejnenými zmluvami. Do niektorých robili vážne zásahy bez toho, aby ich označili. A našli sme aj dodatok, ktorý síce zverejnený bol, ale dnes v registri chýba.

Minulé leto si Železnice SR zazmluvnili tesárov. Ich košické riaditeľstvo si chcelo nechať namontovať nové plastové okná a dvere. Majstri to mali stihnúť do konca augusta. Železnice zmluvu zverejnili až 5. septembra, realizovať sa mohla o deň neskôr. V tom čase už ale mali byť v Košiciach osadené 6 dní nové okná.

Keby majstri vymenili okná v auguste, železnice by mali vážny problém. Zmluva sa totiž stala účinnou až po zverejnení a oprava by sa teda udiala bez právneho podkladu. Železnice by za prácu zaplatili nezákonne. A to by mohlo byť aj trestným činom.

Štát dnes pred občanmi tají, že takáto zmluva existovala. V Centrálnom registri zmlúv už nie je. Namiesto nej Železnice v októbri zverejnili identickú zmluvu s opravenými dátumami. Robotníkom v nej predĺžili čas na výmenu okien do konca roku 2012.

Septembrová zmluva sa nestratila úplne. Dá sa nájsť na webe Aliancie Fair-play a Transparency International Slovensko otvorenezmluvy.sk, ktorý archivuje všetky zmluvy zverejnené štátom. Vďaka nemu vieme vystopovať každú čiarku, ktorú úradníci v  zmluvách zmenili.

A vieme aj to, ktoré zmluvy verejné boli a už nie sú.

Dodatok, ktorý v Centrálnom registri zmlúv nenájdete

Začiatkom roku 2011 hľadal prešovský útvar Ministerstva obrany jedáleň pre svojich  zamestnancov v Rožňave. V zmluve pre nich dohodlo výber z troch jedál, jedno malo byť vegetariánske. K tomu dostali teplý alebo studený nápoj. Obsluha v cene nebola, vojaci za obed platili stravnými lístkami v hodnote 2,60 eur.

Prvého apríla zverejnilo ministerstvo k zmluve dodatok, ktorým cena obeda stúpla na 2,70 eur. Odkaz, pod ktorým bol dodatok pôvodne uložený, dnes už nefunguje. Na Centrálnom registri sa k nemu cez vyhľadávanie dopátrať nedá.

(Dodatok je možné nájsť iba pomocou internetových vyhľadávačov. Ani tie však nenájdu podstránku s popisnými informáciami. Informácie dôležité pre verejnú kontrolu ako dátum účinnosti zverejnené teda nie sú.)

O tom, že vojaci mohli v Rožňave od apríla obedovať drahšie sa tak občan od štátu nedozvie. Rovnako sa nedozvie, či drahšie skutočne obedovali.

Úradníci hýbali s tisícami zverejnených zmlúv

„Celkovo (je) zverejnených 368 253 zmlúv", oznamovala dnes návštevníkom webstránka Centrálneho registra. Nespomína, že s mnohými úradníci po zverejnení hýbali. Takýchto zmlúv sú tisíce, záznam o nejakej forme zmeny existuje vďaka webu otvorenezmluvy.sk.

Náhodne sme vybrali 40 z nich a pozreli sa na ne podrobnejšie. Zmluva s tesármi nebola jediná, pri ktorej úradníci urobili zásadné zmeny bez toho, aby ich označili.

V registri chýba aj zmluva Ministerstva dopravy s prekladateľskou agentúrou, ktorú rezort zverejnil dva dni pred Vianocami 2011. Nahradila ju nová zmluva, ktorá je v registri od februára 2012. Zmluvy sú takmer totožné: v tej novšej sú viditeľné identifikačné čísla oboch strán a nový dátum uzavretia.

Pri februárovej zmluve chýba akékoľvek upozornenie, že občan vidí jej druhú verziu. Obe boli pritom účinné, ministerstvo podľa prvej mohlo objednávať tlmočníkov už v januári. O tom, že pôvodne bola zverejnená aj verzia z decembra, štát dnes verejný záznam nemá. Zmluva v Centrálnom registri nie je a úradníci zmenu (či vymazanie staršej verzie) neoznačili.

Chýba systém sledovania zmien

Takýto spôsob zasahovania do zmlúv zvyšuje riziko, že o prípadnom zneužití sa nikto nedozvie. Štát by mal preto zaviesť systém, ktorý verejnosti umožní každú zmenu v zverejnených zmluvách sledovať.

Drahších obedov, o ktorých nikto netuší, môže byť inak viac. V skupine 40-tich náhodne vybraných zmlúv sme našli 3 s vážnymi zásahmi. Zmlúv, s ktorými úradníci po zverejnení hýbali, sú ale tisíce. Kompletný zoznam zverejňujeme na našom webe.

Pavol Lacko

Update (18.4.): Sme nútení poopraviť odhad rozsahu popísaného problému. Uvedená informácia, že úradníci hýbali s tisíckami zmlúv nemusí byť presná. Snažíme sa čo najskôr zistiť rozsah chyby, aby sme informácie mohli definitívne upresniť. Za chybu sa ospravedlňujeme, prišlo k nej kvôli nedozorumeniu pri komunikácii s programátormi, ktorí písali automatický program pre zistenie chýbajúcich zmlúv.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?