V Centrálnom registri zmlúv údaje tajne menia

Autor: Aliancia Fair play | 18.4.2013 o 13:20 | (upravené 18.4.2013 o 20:38) Karma článku: 18,54 | Prečítané:  7044x

V Centrálnom registri zmlúv prebiehajú za chrbtom verejnosti zmeny. Úradníci hýbali s už zverejnenými zmluvami. Do niektorých robili vážne zásahy bez toho, aby ich označili. A našli sme aj dodatok, ktorý síce zverejnený bol, ale dnes v registri chýba.

Minulé leto si Železnice SR zazmluvnili tesárov. Ich košické riaditeľstvo si chcelo nechať namontovať nové plastové okná a dvere. Majstri to mali stihnúť do konca augusta. Železnice zmluvu zverejnili až 5. septembra, realizovať sa mohla o deň neskôr. V tom čase už ale mali byť v Košiciach osadené 6 dní nové okná.

Keby majstri vymenili okná v auguste, železnice by mali vážny problém. Zmluva sa totiž stala účinnou až po zverejnení a oprava by sa teda udiala bez právneho podkladu. Železnice by za prácu zaplatili nezákonne. A to by mohlo byť aj trestným činom.

Štát dnes pred občanmi tají, že takáto zmluva existovala. V Centrálnom registri zmlúv už nie je. Namiesto nej Železnice v októbri zverejnili identickú zmluvu s opravenými dátumami. Robotníkom v nej predĺžili čas na výmenu okien do konca roku 2012.

Septembrová zmluva sa nestratila úplne. Dá sa nájsť na webe Aliancie Fair-play a Transparency International Slovensko otvorenezmluvy.sk, ktorý archivuje všetky zmluvy zverejnené štátom. Vďaka nemu vieme vystopovať každú čiarku, ktorú úradníci v  zmluvách zmenili.

A vieme aj to, ktoré zmluvy verejné boli a už nie sú.

Dodatok, ktorý v Centrálnom registri zmlúv nenájdete

Začiatkom roku 2011 hľadal prešovský útvar Ministerstva obrany jedáleň pre svojich  zamestnancov v Rožňave. V zmluve pre nich dohodlo výber z troch jedál, jedno malo byť vegetariánske. K tomu dostali teplý alebo studený nápoj. Obsluha v cene nebola, vojaci za obed platili stravnými lístkami v hodnote 2,60 eur.

Prvého apríla zverejnilo ministerstvo k zmluve dodatok, ktorým cena obeda stúpla na 2,70 eur. Odkaz, pod ktorým bol dodatok pôvodne uložený, dnes už nefunguje. Na Centrálnom registri sa k nemu cez vyhľadávanie dopátrať nedá.

(Dodatok je možné nájsť iba pomocou internetových vyhľadávačov. Ani tie však nenájdu podstránku s popisnými informáciami. Informácie dôležité pre verejnú kontrolu ako dátum účinnosti zverejnené teda nie sú.)

O tom, že vojaci mohli v Rožňave od apríla obedovať drahšie sa tak občan od štátu nedozvie. Rovnako sa nedozvie, či drahšie skutočne obedovali.

Úradníci hýbali s tisícami zverejnených zmlúv

„Celkovo (je) zverejnených 368 253 zmlúv", oznamovala dnes návštevníkom webstránka Centrálneho registra. Nespomína, že s mnohými úradníci po zverejnení hýbali. Takýchto zmlúv sú tisíce, záznam o nejakej forme zmeny existuje vďaka webu otvorenezmluvy.sk.

Náhodne sme vybrali 40 z nich a pozreli sa na ne podrobnejšie. Zmluva s tesármi nebola jediná, pri ktorej úradníci urobili zásadné zmeny bez toho, aby ich označili.

V registri chýba aj zmluva Ministerstva dopravy s prekladateľskou agentúrou, ktorú rezort zverejnil dva dni pred Vianocami 2011. Nahradila ju nová zmluva, ktorá je v registri od februára 2012. Zmluvy sú takmer totožné: v tej novšej sú viditeľné identifikačné čísla oboch strán a nový dátum uzavretia.

Pri februárovej zmluve chýba akékoľvek upozornenie, že občan vidí jej druhú verziu. Obe boli pritom účinné, ministerstvo podľa prvej mohlo objednávať tlmočníkov už v januári. O tom, že pôvodne bola zverejnená aj verzia z decembra, štát dnes verejný záznam nemá. Zmluva v Centrálnom registri nie je a úradníci zmenu (či vymazanie staršej verzie) neoznačili.

Chýba systém sledovania zmien

Takýto spôsob zasahovania do zmlúv zvyšuje riziko, že o prípadnom zneužití sa nikto nedozvie. Štát by mal preto zaviesť systém, ktorý verejnosti umožní každú zmenu v zverejnených zmluvách sledovať.

Drahších obedov, o ktorých nikto netuší, môže byť inak viac. V skupine 40-tich náhodne vybraných zmlúv sme našli 3 s vážnymi zásahmi. Zmlúv, s ktorými úradníci po zverejnení hýbali, sú ale tisíce. Kompletný zoznam zverejňujeme na našom webe.

Pavol Lacko

Update (18.4.): Sme nútení poopraviť odhad rozsahu popísaného problému. Uvedená informácia, že úradníci hýbali s tisíckami zmlúv nemusí byť presná. Snažíme sa čo najskôr zistiť rozsah chyby, aby sme informácie mohli definitívne upresniť. Za chybu sa ospravedlňujeme, prišlo k nej kvôli nedozorumeniu pri komunikácii s programátormi, ktorí písali automatický program pre zistenie chýbajúcich zmlúv.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?