Podpora Toma Nicholsona: Peňaženky otvorili stovky ľudí

Autor: Aliancia Fair play | 2.7.2012 o 10:05 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  1878x

Na výzvu podporiť Toma Nicholsona, ktorú Aliancia Fair-play zverejnila 28. februára 2012, zareagovali stovky ľudí. Vo vyše 500 platbách na účet nabehli sumy od 0,5 € po 1 500 €. Celkovo sa do konca mája vybralo 22 274,54 €. Priemerná výška daru bola 43 €, viac ako polovicu darov tvorili sumy do hodnoty 15 €.

Vo výzve Aliancia Fair-play prisľúbila, že v mene darcov urobí kontrolu účelnosti výdavkov, ktoré by Tom Nicholson minul nad rámec dohodnutej sumy 2-tisíc € mesačne.

K takejto situácii nedošlo - Tomovi na pokrytie aktivít stačila spomínaná suma, z darovanej sumy si neuplatnil žiadne ďalšie výdavky.

Tom Nicholson nám minulý týždeň predložil kompletné bankové výpisy daného účtu za mesiace február až máj. Z nich vyplýva, že v jednotlivých mesiacoch mu ľudia darovali:

4 163,27 € vo februári (dva dni)
17 191,27 € v marci
559,50 € v apríli
360,50 € v máji
22 274,54 € spolu

Tom v zmysle zverejnej výzvy z tejto čiastky odčerpal počas štvrťroka tri odmeny po 2 000 €. Potvrdzujeme, že zvyšok vyzbieranej sumy (16 274,54 €) k 31. máju bol k dispozícii na predmetnom účte.

Kvôli vyššej transprentnosti sme sa rozhodli pripojiť aj tabuľku darcov - miesto mien v nej uvádzame iniciály, aby každý darca dokázal verifikovať, že jeho dar prišiel na Tomov účet a bol zahrnutý do vyúčtovania. Okrem fyzických osôb na výzvu zareagovali aj 4 firmy (dary vo výške 10 - 50 €).

Pri dvoch platbách (20 a 50 €) z výpisu nebolo možné identifikovať darcu.

O svojich aktivitách Tom informoval na svojom blogu, kde však aktivita v ostatnom období citeľne ustala. Zuzana Wienk, ktorá sa s ním kvôli tomu skontaktovala, povedala: "Poprosili sme ho o vysvetlenie a Tom to zdôvodnil vyťažením prácou na knihe a prípravou občianskeho združenia, ktoré sa má dlhodobo venovať investigatíve finančných záujmov za politikou.

Kniha by mala pokrývať aj súčasné obdobie. Tom prisľúbil, že v najbližšom čase bude publikovať blogy so zisteniami o vyšetrovaní.  Jeho zdôvodnenia považujeme v tejto chvíli za dostatočné, je podľa nás veľmi dôležité, aby kniha o Gorile vznikla a vyšla.

Takisto nápad podchytiť investigatívu politiky systémovo považujeme za dôležitý v priestore, kde investigatívne relácie a kapacity v médiách zanikajú. Je faktom, že príprava takého projektu si vyžaduje značné kapacity. Viac budeme vedieť po rozbehu práce občianskeho združenia a vydaní knihy."

Podrobnejšie sa Toma na jeho prácu a knihu budete môcť opýtať na festivale Pohoda. Bude hosťom na diskusii, ktorú bude moderovať Zuzana Wienk a prisľúbil aj to, že v pár hodín strávi aj v kaviarni "Dobrá krajina", kde s ním môžete diskutovať doslovne za jedným stolom.

Peter Kunder

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?