Podpora Toma Nicholsona: Peňaženky otvorili stovky ľudí

Autor: Aliancia Fair play | 2.7.2012 o 10:05 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  1792x

Na výzvu podporiť Toma Nicholsona, ktorú Aliancia Fair-play zverejnila 28. februára 2012, zareagovali stovky ľudí. Vo vyše 500 platbách na účet nabehli sumy od 0,5 € po 1 500 €. Celkovo sa do konca mája vybralo 22 274,54 €. Priemerná výška daru bola 43 €, viac ako polovicu darov tvorili sumy do hodnoty 15 €.

Vo výzve Aliancia Fair-play prisľúbila, že v mene darcov urobí kontrolu účelnosti výdavkov, ktoré by Tom Nicholson minul nad rámec dohodnutej sumy 2-tisíc € mesačne.

K takejto situácii nedošlo - Tomovi na pokrytie aktivít stačila spomínaná suma, z darovanej sumy si neuplatnil žiadne ďalšie výdavky.

Tom Nicholson nám minulý týždeň predložil kompletné bankové výpisy daného účtu za mesiace február až máj. Z nich vyplýva, že v jednotlivých mesiacoch mu ľudia darovali:

4 163,27 € vo februári (dva dni)
17 191,27 € v marci
559,50 € v apríli
360,50 € v máji
22 274,54 € spolu

Tom v zmysle zverejnej výzvy z tejto čiastky odčerpal počas štvrťroka tri odmeny po 2 000 €. Potvrdzujeme, že zvyšok vyzbieranej sumy (16 274,54 €) k 31. máju bol k dispozícii na predmetnom účte.

Kvôli vyššej transprentnosti sme sa rozhodli pripojiť aj tabuľku darcov - miesto mien v nej uvádzame iniciály, aby každý darca dokázal verifikovať, že jeho dar prišiel na Tomov účet a bol zahrnutý do vyúčtovania. Okrem fyzických osôb na výzvu zareagovali aj 4 firmy (dary vo výške 10 - 50 €).

Pri dvoch platbách (20 a 50 €) z výpisu nebolo možné identifikovať darcu.

O svojich aktivitách Tom informoval na svojom blogu, kde však aktivita v ostatnom období citeľne ustala. Zuzana Wienk, ktorá sa s ním kvôli tomu skontaktovala, povedala: "Poprosili sme ho o vysvetlenie a Tom to zdôvodnil vyťažením prácou na knihe a prípravou občianskeho združenia, ktoré sa má dlhodobo venovať investigatíve finančných záujmov za politikou.

Kniha by mala pokrývať aj súčasné obdobie. Tom prisľúbil, že v najbližšom čase bude publikovať blogy so zisteniami o vyšetrovaní.  Jeho zdôvodnenia považujeme v tejto chvíli za dostatočné, je podľa nás veľmi dôležité, aby kniha o Gorile vznikla a vyšla.

Takisto nápad podchytiť investigatívu politiky systémovo považujeme za dôležitý v priestore, kde investigatívne relácie a kapacity v médiách zanikajú. Je faktom, že príprava takého projektu si vyžaduje značné kapacity. Viac budeme vedieť po rozbehu práce občianskeho združenia a vydaní knihy."

Podrobnejšie sa Toma na jeho prácu a knihu budete môcť opýtať na festivale Pohoda. Bude hosťom na diskusii, ktorú bude moderovať Zuzana Wienk a prisľúbil aj to, že v pár hodín strávi aj v kaviarni "Dobrá krajina", kde s ním môžete diskutovať doslovne za jedným stolom.

Peter Kunder

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?