reklama

IBM: Obnovenie zmlúv s Microsoftom? Dá sa ušetriť aj 70 %

IBM pred pár rokmi vypracovalo materiál, ktorý rozoberá, či je výhodné obnovovať s Microsoftom zmluvu Enterprise Agreement. Zo skúsenosti zákazníkov IBM vyplýva, že tento postup nebýva najlepšou možnosťou. Práve obnovenie tohto typu zmluvy (za 52 miliónov eur) chce schváliť slovenská vláda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

„Podľa našich skúseností zákazníci, ktorí poznali iné možnosti, ušetrili od 30 do 70 % buď pri obnovení Enterprise Agreement, alebo tým, že ju nepodpísali,“ tvrdí materiál IBM s názvom Znížte poplatky za softvérové licencie.

Podnadpis dokumentu upresňuje, že ide o prípadové štúdie, ktoré „ukazujú, ako znížiť poplatky za softvérové licencie od Microsoftu bez toho, aby ste sa vzdali produktov Microsoftu, ktoré používate teraz.

Dokument ilustruje chyby a alternatívy pri uzatváraní veľkých zmlúv s Microsoftom. Zákazníkmi, o ktorých sa štúdia opiera, boli veľké finančné, energetické, či priemyselné spoločnosti, vládne inštitúcie, ktoré kupovali tisíc až 50-tisíc licencií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri tomto šetrení nejde o výmenu produktov Microsoft za iné riešenia. Základom je, že konkrétny človek za počítačom pracuje presne s tými istými programami od Microsoftu ako predtým, len jeho zamestnávateľ za ne platí podstatne menej.

Plaťte za všetko – Enterprise Agreement

Zákazníkom z vreciek vyťahuje peniaze zmluva Enterprise Agreement (EA). Pri nej platia klienti aj za to, čo vôbec nepotrebujú.

Pri „Enterpise“ sa totiž musí platiť za každé „kvalifikované PC“ v inštitúcii. Na Slovensku de facto za všetky počítače vedené v evidencii – takže sa platí aj za modernizáciu softvéru tých, ktoré možno nikto už pol roka nezapol.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výsledkom je skutočnosť, že viaceré slovenské úrady platia za značne vyšší počet licencií, než majú úradníkov.

Existujú iné riešenia – napr. zmluva Select

Jedným z riešení je vymeniť Enterprise Agreement za zmluvu typu Select (rovnako na produkty Microsoftu). Tá nenúti klienta kupovať službu Software Assurance (vysvetlené nižšie) na všetky počítače„Select“ umožňuje vybrať si čo presne ten-ktorý počítač potrebuje.

Materiál IBM: „Zákazník bol ohromený zistením, že nepodpísaním Enterprise Agreement by mohli stále mať potrebné produkty a ušetriť viac ako 70 % oproti pôvodnému návrhu od Microsoftu. Stačilo si ich zaobstarať inými metódami ako Enterprise Agreement. V tomto prípade si udržali Software Assurance pre serverové produkty, ktoré používali – prostredníctvom Select Agreement.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre naprojektovanie „kúpy na mieru“ treba analýzu, aké aplikácie Microsoftu konkrétni úradníci využívajú. Túto ministerstvo financií nebolo schopné urobiť.

Opäť materiál IBM: „Zákazníci často predpokladajú, že je menej drahé podpísať Enterprise Agreement miesto Select Agreement. Mnoho verejných a súkromných organizácií v USA a v EÚ dosiahlo významné úspory nákladov prechodom na Select Agreement.“

Štúdia spomína podobné skúsenosti aj zákazníkov z Nového Zélandu, Malajzie, Austrálie, Indie, Číny, Kórey, Singapuru a Japonska.

Neobnoviť zmluvu – často najlepšie riešenie

Pointou oboch typov zmlúv (typu Enterprise aj Select) je Software Assurance. Ide o akési predplácanie si prechodu na novú verziu softvéru od Microsoftu (Windows, Office, serverových licencií). Zmluva Enterprise sa zvyčajne podpisuje na tri roky. Nové verzie od Microsoftu však vychádzajú zvyčajne v štvor- a viacročných cykloch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môže sa teda stať, že počas troch rokov trvania zmluvy Microsoft nevydá vyššiu verziu Windows (Windows 8) a Office-ov. Tri roky by sa upgrade „predplácal zbytočne“. Je otázne, či vtedy vôbec podpísať akúkoľvek zmluvu (hoci aj typu Select).

IBM: „Možnosť využiť Software Assurance cez Select Agreement sa by mala využiť podľa predpokladaného termínu potreby upgrade v rámci organizácie.“ Inak: Zmluva Select môže byť výhodná zmluva, keď Microsoft v krátkej dobe ponúkne novú verziu produktu, ktorý klient chce. Inak...

Čo sa stane po neobnovení zmluvy

Keby zákazník neobnovil zmluvu Enterprise (a ani ju nezmenil na Select), nič strašné sa nestane. Len prestane platiť Software Assurance. Podľa skúseností IBM, zákazníci často presne nevedia, čo Software Assurance poskytuje. Vyjadrenia predstaviteľov ministerstva financií z minulého týždňa ukázali, že to platí aj na Slovensku.

Ak by sa neobnovila Software Assurance, tak všetky počítače, na ktoré sa toto „poistenie“ vzťahovalo, majú nárok naďalej prevádzkovať najaktuálnejšiu verziu Windows a kancelárskeho balíčku Office (Standard alebo Professional Plus – závisí podľa zmluvy).

Ešte aj IBM upozorňuje zákazníkov: „Microsoft poskytuje možnosť stiahnuť si cez internet opravy, bezpečnostné záplaty a servisné balíčky na svoje produkty. Zadarmo.“ Ani na toto teda netreba Software Assurance.

IBM napráva aj ďalší omyl: „Jednou z najväčších chýb, ktoré zákazníci robia, je zámena Software Assurance a Supportu (podpory). Zákazník Microsoftu si môže kúpiť „support-by-incident“ alebo „premium support“ nezávisle od kúpy Software Assurance.“

Čo je teda najväčšou „ujmou“? Ak by štát nepodpísal nič, tak by po niekoľkých rokoch musel kúpiť upgrade na novú verziu programov Microsoft. Ak by upgrade vôbec potreboval (napr. pri výmene notebookov za tablety je to veľmi otázne).

Pre úplnosť - okrem upgradu produktov Microsoft, sú súčasťou SA aj iné „benefity“ (napr. asistenčné služby, školenia a pod.) „Microsoft má sklony vyčísľovať „benefity“ Software Assurance (SA), ale jednoduchá analýza jednotlivých benefitov SA, ktoré organizácie využili v minulosti, rýchlo ukáže, že najvýznamnejšou časťou je právo na upgrade.“

Chce vôbec štát lacnejšie riešenie?

Často je efektívnym riešením nepodpisovať ani zmluvu Enterprise, ani zmluvu Select. Teda nakupovať upgrade na nové verzie - presne na tie, ktoré treba, presne vtedy, keď ich treba a presne toľko, koľko ich treba. Istou nevýhodou je, že platby v takom prípade nie sú rovnomerne rozložené, ale sú sústredené do období, keď sa objavia vyššie verzie produktov.

Mimoslovenská skúsenosť IBM: „Ukázalo sa, že niektorí zákazníci (obzvlášť štátne inštitúcie a niektoré veľké súkromné spoločnosti) hoci mohli ušetriť viac ako 50% v nasledujúcich 4 rokoch tým, že by si opätovne zakúpili novšie verzie produktov, ktoré potrebujú, uprednostnili rovnomerné rozloženie rozpočtových nákladov, hoci tak za rovnaké produkty zaplatili viac ako dvojnásobok.“ (!!!)

Zatiaľ nič nenaznačuje, že na Slovensku by bol výrazne iný prístup. 52 miliónov eur? Ministerstvo financií nedokázalo zabezpečiť ani jednoduchú analýzu, ako sa využívajú jednotlivé komponenty (aplikácie) programových balíkov. Bez takej analýzy nemožno zmysluplne vyargumentovať výhodnosť niektorého riešenia. Nekompetentnosť, neschopnosť, nezáujem, či zámer?

Napriek vysvetleniu, ktoré IBM získalo od svojich zákazníkov, je ťažké pochopiť, prečo by úradníci uprednostnili riešenie drahšie možno aj o desiatky miliónov eur.

Kauza Gorila pripomína, že dôvody pre zlé finančné rozhodnutia zodpovedných úradníkov môžu byť všelijaké. Nechceme, aby sa pri takom obchode dalo špekulovať, či niekto ponúka riešenia s vidinou provízie. Preto požadujeme, aby vláda má pri rozhodovaní o osude 52 miliónov eur porovnanie výhodnosti variantov, ktorá sa bude opierať o. i. aj o analýzu reálneho využívania softvéru v minulosti.

Chceme priveľa?

Peter Kunder

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu