Slovenská PolitikaOpen zverejnila majetkové priznanie Baracka Obamu

Autor: Aliancia Fair play | 7.9.2011 o 13:30 | (upravené 7.9.2011 o 13:44) Karma článku: 5,97 | Prečítané:  1368x

Projekt Aliancie Fair-play získal vďaka americkému veľvyslanectvu na Slovensku súhlas Bieleho domu ku zverejneniu majetkového priznania amerického prezidenta. Barack Obama sa tak stal čestným hosťom projektu PolitikaOpen a symbolicky podporil jeho myšlienku. Slováci si vo svojom jazyku môžu prečítať, koľko americký prezident zarába, aké nehnuteľnosti a autá vlastní alebo napríklad aj to, že na základe zákonov v USA musel ako dary priznať aj psa Bo a medailu z Nobelovej ceny.

Celé majetkové priznanie nájdete na stránke projektu PolitikaOpen. Informácie boli získané z verejne prístupných dokumentov. Sú kombináciou finančného priznania, ktoré musia americkí verejní činitelia zverejňovať zo zákona, daňového priznania, ktoré prezident zverejňuje dobrovoľne a údajov z médií.

Profil sme oficiálne zverejnili včera na podujatí v slovenskom parlamente, ktoré bolo venované práve transparentnosti politikov. Zástupkyňa riaditeľa Úradu pre etiku vo verejnej správe Jane Ley hovorila o tom, ako sa v USA snažia zamedziť konfliktu záujmov vo vláde.

Pre mňa bolo veľmi zaujímavé vypočuť si, že niekde to myslia s etikou naozaj vážne a pekné princípy môžu byť aj žijúcou kultúrou. Majetkové priznania sa napríklad v administratíve odovzdávajú už predtým, ako prezident vôbec verejne oznámi nomináciu na niektorý dôležitý post.

Úrad Jane Ley preverí, či daný človek vôbec spĺňa predpoklady a či sa v jeho živote nevyskytuje niečo, čo  ho/ju z výkonu funkcie diskvalifikuje. Úrad danému človeku presne povie, aké problematické prvky vidí v jeho majetku a finančných väzbách, odporučí mu riešenie (predaj, správu majetku právnou kanceláriou alebo iné vysporiadanie sa s problémom) a potom vydá potvrdenie o splnení podmienok.

Navyše s ním podpíše etickú dohodu a podrobí ho tréningu o tom, čo ho vo funkcii čaká a aké etické dilemy alebo prípady konfliktu záujmov bude možno riešiť.

Zatajovanie informácií v majetkovom priznaní je vraj brané ako signál, že možno verejný činiteľ pácha aj nejakú ďalšiu nezákonnú, trestnú činnosť. Američania si uvedomili, že dôvodom utajovania môže byť veľmi pravdepodobne korupcia alebo iné trestné činy. Preto majetkové priznania slúžia často aj ako podklady k ďalšiemu vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu.

Bolo by skvelé, keby malo aj Slovensko viac, ako sadu všeobecných princípov, ktoré nikto nedodržiava. Keby malo nezávislý úrad, ktorý môže skutočne odborne podozrenia a podania prešetrovať. A úžasné by bolo aj to, ak by sme stále nečakali len na škandály a problémy a snažili sa im naozaj predchádzať. Tréningy a poradenstvo by pomohli všetkým, ktorí sa chcú správať zákonne a čestne.

My v Aliancii sa tešíme symbolickej podpore, ktorú projekt PolitikaOpen dostal. Dúfame, že v projekte postupne zhromaždíme také množstvo slovenských politikov, že nebude problém presadiť prísne pravidlá pre reguláciu konfliktu záujmov aj zákonom. Parlament už roky rokúce toleruje, že oficiálne majetkové priznania sú vlastne formálnymi, nič nehovoriacimi papiermi. Veď, čo sa ľudia dozvedia z priznania, ktoré obsahujú len informácie o tom, že politik vlastní dom alebo auto!

Zuzana Wienk

Na článok môžete upozorniť ostatných hlasovaním na: pošli na vybrali.sme.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?