Budova DÚ v Košiciach - príbeh klientelizmu?

Autor: Aliancia Fair play | 25.8.2011 o 17:05 | Karma článku: 13,96 | Prečítané:  3685x

Politici SDKÚ-DS sa rozrečnili. Prenájom daniarskej budovy v Košiciach označujú za transparentný, medializovanie faktov o tejto kauze za útok na svoju stranu. Hoci mimovládne organizácie Ivan Mikloš vyzval na zhodnotenie postupu, ich vyjadrenia prekrúca.

Pre pripomenutie - krátka chronológia kauzy

Veľmi stručne: Daňové riaditeľstvo (DR SR) na prelome rokov 2009 a 2010 vyrokovalo a podpísalo zmluvu s VSH Development, s. r. o.  V nej sa dohodlo, že keď firma skolauduje priestory, tak daniari uzatvoria nájomnú zmluvu s preddohodnutými podmienkami a cenami. Koncom roku 2010 daniarom zaslala ponuku firma Nitra Invest, s.r.o. patriaca funkcionárovi SDKÚ-DS Ondrejovi Ščurkovi. S tou daniari uzatvorili zmluvu o nájme.

Po kritike médií, vyhlásili prvú súťaž na budovu v Košiciach. Potom zrušili zmluvu s VSH development a aj s Nitra Invest. Podmienky súťaže boli diskriminačné, no ponuky poslalo 6 firiem. Jedna ponuka sa neakceptovala, tri sa vylúčili. V hre zostali budovy patriace Nitra Invest a VSH development (budovu VSH neponúkal majiteľ, ale sprostredkujúca firma).

Nitra Invest ponúkala horšiu cenu. Súťaž bola zrušená, žiadna zmluva sa nepodpísala. Začiatkom júla sa vyhlásila s podobne diskriminačnými podmienkami nová (druhá) súťaž. Ponuku zaslala len Nitra Invest. Bola vyhlásená za víťaza a 19. augusta sa s ňou podpísala zmluva.

Keďže v procese bolo veľa udalostí, tým, ktorí strácajú prehľad, snáď pomôže podrobnejšia chronológia kauzy.

Férová súťaž, či diskriminácia?

Daniari trvali na presne rozčlenenom priestore. Samozrejme, existujúce priestory sú stavané inak, takže sa pre konkrétne potreby daniarov musia stavebne prispôsobiť (presunúť priečky, prerobiť rozvody IT, elektroinštaláciu...).

V decembri 2010 Ščurka (Nitra Invest) ponúkol DR SR budovu, s tým, že v ponuke napísal: "Ponúkanú plochu sme schopní upraviť do jedného mesiaca." 22. februára J. Ščurka mailom oznámil, že prestavba bude stáť 62 010,26 € a dodal, že pri elektroinštaláciách hovorí iba o odhade, lebo nevie presne "odhadnúť rozsah a dobu, za ktorú sa práce vykonajú".

Zmluva bola pripravená na podpis 2. marca. Dodaný harmonogram prestavby určoval, že hlavné úpravy budú trvať mesiac (!) - do 1. apríla (niektoré aj dlhšie). Zmluvu podpísali 8. marca. Daňové riaditeľstvo potom so zverejnením zmluvy čakalo do 31. marca. Zmluva tak nadobudla účinnosť až 1. apríla.

Nitra Invest teda mala na potrebnú prestavbu takmer mesiac po podpise zmluvy.

Čo je na tom zlé?

Na tomto nič. Zdá sa byť normálne, že ak už niekto chce špeciálnu úpravu priestorov, ktorá vyžaduje značné investície, tak podnikateľovi dá čas na to, aby ju mohol urobiť a poskytne mu aj istotu návratnosti investície do tejto špeciálnej prestavby tým, že mu dovolí urobiť ju po podpise zmluvy.

Problémom je, že Daňové riaditeľstvo dalo dostatočný čas na špeciálnu úpravu priestorov po podpise nájomnej zmluvy iba firme Nitra Invest, s. r. o. (Okrem nej špeciálnu prestavbu urobila ešte pôvodne nakontrahovaná firma VSH development (tá ale nájomnú zmluvu podpísanú nemala - mala zmluvu o zmluve) - ktorej náklady na úpravy vo výške 483-tisíc eur daniari nakoniec refundovali/preplatili).

Podmienky takzvanej "súťaže" vyhlásenej 4. júla vyžadovali, aby firmy vedeli dodať už upravené priestory 15. augusta. Súťaž sa vyhodnocovala 28. júla. Keby sa aj hneď uzatvorila zmluva, tak na prestavbu by ostávali maximálne dva týždne - a od pána Ščurku vieme, že ten čas na to nestačí.

Kto by míňal čas a peniaze na účasť v súťaži, kde sa od neho požaduje niečo, čo nedokáže splniť? Daňový úrad vytvoril podmienky na prestavbu len pri budove VSH development a Nitra Invest. Ostatní k tomu nedostali príležitosť.

Existujú iné riešenia?

Veľa sa popísalo o tom, že požadovaný rozsah kancelárskych priestorov v Košiciach dokážu uspokojiť v súčasnosti iba dve budovy - patriace spoločnostiam Nitra Invest a VSH development. Keďže VSH development začalo po zrušení kontraktu hľadať nových nájomcov, tak vraj zrejme zostala len Nitra Invest. Ťažko tomu uveriť.

Ako hlavný dôvod hľadania jedinej budovy (teraz sú daniari v troch) sa uvádzala reforma daňovej správy, ktorá vraj vyžaduje, aby všetci daniari v Košiciach sedeli v jedinej budove. Aj z dokumentov, aj z rozhovoru s generálnym riaditeľom DR SR Igorom Krnáčom je zrejmé, že aj z pohľadu reformy je umiestnenie daniarov v jedinej budove nutnosťou až od Nového roka(!).

V čom je rozdiel?

Je zrejmé, že ak by termín sťahovania bol viazaný k Novému roku, do hry by vstúpil minimálne ďalší hráč. BC Moldavská, a.s. v aprílovej súťaži ponúkala dokončované administratívne priestory za 10 €/m2/mesiac - s tým, že kolaudovať bude v decembri (pre toto bola vylúčená - daniari cítili nutnosť sťahovať sa 1. júla). Nič sa nevie ani o nevyhodnocovanej ponuke o HB Reavis Slovakia, a. s. (v prvej súťaži bola doručená po stanovenom termíne).

Je možné, že ponúk, ktoré by umožnili košickým daniarom sídliť v jednej budove od januára, by sa našlo viac. Daňové riaditeľstvo však s plnou podporou ministra Mikloša uzatvorilo zmluvu bez toho, aby prebehla súťaž, ktorá by dala reálnu šancu všetkým, čo požadovaný prenájom môžu v januári poskytnúť. Koľko ich je, sa teda nedozvieme.

Čo ďalej?

Podpis zmluvy s Nitra Invest v dobe, keď ešte bola účinná (!) zmluva aj s VSH development, minister Mikloš obhajoval tým, že nová zmluva je pre štát výhodnejšia. Cena na m2 na mesiac bola u VSH development dohodnutá na 12,50 eur. S Nitra Invest sa znížila na 11,40 eur. Čo sa stane v decembri, keď BC Moldavská  po kolaudácii zašle ponuku s tým, že bude na 10 eur? Opäť sa uzatvorí nová zmluva, hoci bude existovať účinná zmluva s Nitra Invest?

Mimochodom možná "úspora" (rozdiel medzi Nitra Invest a BC Moldavská) pri trvaní zmluvy päť rokov je minimálne 641 760 eur. Pri osemročnom variante presahuje milión. Možno sa stačilo neponáhľať a 4 mesiace počkať. Daňové riaditeľstvo je však spokojné, minister financií je spokojný.

Ide o stranícky klientelizmus?

V hodnotiacej správe Aliancia Fair-play "súťaž" na výber budovy pre daniarov v Košiciach označila ako diskriminačnú, netransparentnú a neprofesionálnu. "Víťaz" Nitra Invest s. r. o. patrí straníckemu funkcionárovi SDKÚ-DS Ondrejovi Ščurkovi.

Mikuláš Dzurinda proces vyhlásil za "od A do Zet z pozície rezortu financií transparentný". Minister Ivan Mikloš povedal: "Ak z možných ponúk je najlepšia ponuka člena akejkoľvek strany, tak nemožno hovoriť o straníckom klientelizme a jasne to vyplýva aj z tých stanovísk MVO." Toto vyjadrenie sa zdá byť úplne mimo reality.

Ak by mal Mikloš pravdu a "z možných ponúk by bola najlepšia ponuka člena akejkoľvek strany", skutočne by to trochu menilo situáciu. Avšak... Keďže takzvaná súťaž bola diskriminačná, tak nič nevieme o tom, koľko bolo (či je) "možných ponúk" - ani to, aké sú, a teda ani to, ktorá je najlepšia.

Čo sa týka druhej polovice Miklošovho tvrdenia - hodnotiaca správa Aliancie Fair-play (jedna z dvoch, o ktorých hovorí Mikloš) nevyvracia, ani nespochybňuje žiaden stranícky klientelizmus, a to už vôbec nie "jasne". (Zverejnená bola celá hodnotiaca správa Aliancie Fair-play a aj rozsiahlejšie postrehy venujúce sa hlavne analýzam daňového riaditeľstva.)

Naopak, diskriminačné a netransparentné kritériá, hodnotiacou komisiou dodatočne požadované dokumenty od konkurencie, stretnutia pracovníkov DÚ s pánom J. Ščurkom bez zhotovovania zápisnice, atď. sú jasnými indíciami, že celý proces mal veľmi ďaleko od transparentnosti a dosť blízko k pánovi Ščurkovi.

Na celom príbehu je znepokojivé, že nikomu zodpovednému tento stav roky nevadil. Takýchto zmlúv sú zrejme tisíce. S prístupom, ktorý predvádzajú Mikloš s Dzurindom, tisíce takých zmlúv budú existovať aj o tri roky.

Peter Kunder

Na článok môžete upozorniť ostatných hlasovaním na: pošli na vybrali.sme.sk
Prácu Aliancie Fair-play môžete podporiť aj finančne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?