Plne podporujeme obvinenú novinárku

Autor: Aliancia Fair play | 3.8.2011 o 17:02 | (upravené 8.8.2011 o 17:42) Karma článku: 21,93 | Prečítané:  8012x

Aliancia Fair-play plne podporuje novinárku denníka SME Zuzanu Petkovú, ktorú obvinili v konaní, začatom na základe trestného oznámenia podaného Štefanom Harabinom.

Trestným činom, ktorý mala spáchať, malo byť neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi. Dopustila sa ho vraj napísaním článku, kde uviedla plat, ktorý poberala na Ministerstve spravodlivosti manželka súčasného predsedu Najvyššieho súdu Gabriela Harabinová.

Poznajúc množstvo rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva, znenie viacerých medzinárodných dohôd, ktoré iste sú (alebo by aspoň mali byť) známe aj zodpovednému prokurátorovi, pokladáme vznesenie takého obvinenia za jeho úplné profesionálne zlyhanie.

Pani Zuzanu Petkovú poznáme aj osobne a nepochybujeme o tom, že je v nej silná motivácia pracovať pre to, aby táto krajina bola etickejšia, spravodlivejšia a bohatšia. Ako sa to mierne pateticky vyjadruje: trápi ju verejné blaho. Je nám ľúto, že na rozdiel od nej, sa mnohí politici, vyšetrovatelia (a ako sa ukazuje) aj prokurátori správajú tak, akoby tento pojem ani nepoznali.

Funkciu prokuratúry chápeme tak, že má garantovať, aby obvineniu čelili ľudia páchajúci skutočnú trestnú činnosť. Napríklad zločinci rozkrádajúci štát, zneužívajúci svoje funkcie, ekonomické postavenie, či zločinci terorizujúci občanov - nie novinári chrániaci verejný záujem.

Vnímame, že toto absurdné rozhodnutie môže prehĺbiť nedôveru verejnosti voči prokuratúre, nakoľko môže byť vysvetľované ako šikanovanie novinárky, snaha pošpiniť jej meno a zastrašiť ďalších aktívnych novinárov, či občanov.

Aj preto vyzývame prokuratúru, aby urýchlene konala v zmysle zákonných mechanizmov, ktoré jej umožňujú a prikazujú korigovať nesprávne rozhodnutia, nezmyselné obvinenie stiahla a novinárke sa za svoje pochybenie ospravedlnila. Medzinárodnej hanby má už Slovensko dosť a už dávno nastal čas, aby prestalo fungovať ako banánová republika.

Peter Kunder

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prešov bude po výbuchu plynu hľadať odpovede, panelák prezrie statik

Výbuch neprežilo najmenej päť ľudí, ich počet sa pravdepodobne zvýši.


Už ste čítali?