Srdečné pozdravy od Sadikiho

Autor: Aliancia Fair play | 14.6.2011 o 14:28 | (upravené 14.6.2011 o 14:36) Karma článku: 22,77 | Prečítané:  8695x

Od zverejnenia prepisu rozhovoru medzi zločincom Bakim Sadikim a Štefanom Harabinom zostáva verejne nezodpovedaná (možno) zásadná otázka: Kto je Milan, ktorému Sadiki odovzdáva pozdravy?

Pre pripomenutie pasáž prepisu rozhovoru Sadiki – Harabin ako ho uverejnilo SME:

...

Sadiki: Máš číslo, rozumieš, keď prídeš do Popradu alebo skôr, zavolaj a prídem po teba na stanicu, rozumieš. Takže sme sa dohodli. Milan nie je tam dakde?

Harabin: Nie je tam, ale môžem sa ísť pozrieť.

Sadiki: Ja mu volám a nikto neberie.

Harabin: Neberie? A mám mu nechať nejaký odkaz?

Sadiki: Nič, len že ho pozdravujem.

Harabin: Môže byť, že z obeda neprišiel, lebo to akurát taký čas na obed je, 2 hodiny, vieš ja som akurát na obed nešiel, lebo študujem spisy, takže som tu a možno on išiel na obed, ale môže byť, že zobral aj dovolenku, lebo včera bolo voľno, štátny sviatok, takže ani dneska nešiel do roboty.

Sadiki: Dobre, v poriadku, ja som len chcel vedieť, že kedy prídete, no keď prídeš, tak mi zavolaj, hej.

Harabin: Dobre.

Sadiki: Dobre, ale pozdrav Milana, hej.

Harabin: Hej. Ahoj.


Prečo by táto pasáž mohla byť znepokojujúca?

Z uvedeného prepisu vyplýva, že telefonát zastihol Štefana Harabina pri štúdiu spisov – s veľkou pravdepodobnosťou v práci. (Ako o telefonáte do práce sa v parlamentnej rozprave o tomto rozhovore vyjadroval aj Daniel Lipšic.)

Na otázku Bakiho Sadikiho, či Milan nie je "tam dakde", sa Harabin ponúka, že sa pozrie. Z toho by sa dalo odvodiť, že Milan pracuje neďaleko. V septembri 1994 Štefan Harabin pracoval na Najvyššom súde, takže okrem predpokladu, že Milan bol zamestnaný niekde v blízkom okolí, sa núka aj možnosť, že Milan pracoval v tej istej budove ako Harabin.

Išlo o budovu, v ktorej sídlili dve inštitúcie – Najvyšší súd a ministerstvo spravodlivosti. Obe inštitúcie sú dosť rozsiahle na to, aby v nich v tom čase pracovalo viacero Milanov – hlavne, ak uvážime, že Milan mohol byť aj radovým úradníkom.

Hoci predstava, že kontakt so zločincom má napr. úradník na ministerstve spravodlivosti, je dosť nepríjemná, možnosť, že by mohlo ísť o sudcu Najvyššieho súdu, (už druhého) si zaslúži pozornosť. O to viac, že od telefonátu prešlo 16 rokov a vtedajší sudcovia Najvyššieho súdu končili všelikde. Na dôchodku, ale aj na Ústavnom súde SR.

Materiál na vydieranie?

Telefonáty so zločincami nie sú dobrou vizitkou pre nikoho – ani pre úradníkov, ani pre sudcov. Je otázkou, či tento nepriamy dôkaz o vzťahu Sadikiho a Milana, nemal potenciál materiálu na vydieranie a ak áno, či na ovplyvňovanie aj skutočne poslúžil.

Kto pozná identitu?

Je vysoko pravdepodobné, že osoby oboznámené s patričnými časťami spisu, v ktorom skončil prepis rozhovoru Baki Sadiki - Štefan Harabin, identitu Milana poznajú. Sadiki mu totiž podľa svojich slov volal tesne pred telefonátom Harabinovi. Keďže mal odpočúvaný telefón, bolo pre vyšetrovateľov zrejme triviálne dohľadať, komu sa snažil dovolať.

Nevedno, či sa bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka oboznámil so spisom. Lakonicky sa však k existencii prepisu telefonátu vyjadril. Po tom, ako sa telefonát stal jednou z ústredných tém médií a aj schôdze parlamentu, by bolo prekvapivé, keby si ho generálny prokurátor nepozrel.  Avšak verejnosti  nepovedal ani to, či Milan je sudca, či nie.

Verejnosť

Je vo verejnom záujme poznať identitu Milana a dať mu možnosť vysvetliť okolnosti vzťahu s Bakim Sadikim (ktoré môžu ukázať vzťah Milana a Bakiho aj v inom ako priateľskom svetle).

Predovšetkým by zverejnenie identity Milana z rozhovoru očistilo všetkých Milanov, na ktorých teraz leží tieň podozrenia z podivných známostí.

Čo s tým?

Viera v nevydierateľnosť úradníkov a (hlavne) sudcov je pre mnohých kľúčovým momentom viery v spravodlivosť zabezpečovanú štátom. Poslanci, vláda, či prokuratúra by mali nájsť cestu, ako zverejniť indentitu Milana. Prípadne by mali zmeniť legislatívu tak, aby sa Milan (a jemu podobní) nestávali kostlivcami, ktorí nás môžu strašiť aj o ďalších 16 rokov.

Peter Kunder

Ak máte pocit, že tento článok by nemal hneď zapadnúť prachom,
môžete naň iných upozorniť na:pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?