Ficov rešpekt vraj trápi ústava

Autor: Aliancia Fair play | 22.3.2011 o 18:10 | Karma článku: 13,18 | Prečítané:  1393x

Róbert Fico tvrdí, že novela zákona o prokuratúre "likviduje ústavnú podstatu nezávislého postavenia prokuratúry". Človek nemusí byť právnikom, aby zistil, že ústava síce vyčleňuje prokuratúre celú samostatnú hlavu, ale napokon jej venuje celkom tri (!!!) vety.

Keďže pánovi Ficovi leží na srdci "ústavná podstata nezávislého postavenia prokuratúry", je dobré poznať tie tri ústavné vety o prokuratúre:

Čl. 149
Prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu.

Čl. 150
Na čele prokuratúry je generálny prokurátor, ktorého vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady Slovenskej republiky.

Čl. 151
Podrobnosti o vymenúvaní a odvolávaní, právach a povinnostiach prokurátorov a organizácii prokuratúry ustanoví zákon.

Celkom by ma zaujímalo, čo - podľa právnika Fica - novela ministerstva spravodlivosti mení protiústavne. Či novela žiada, aby prokuratúra nechránila práva a chránené záujmy osôb a štátu, alebo to, aby generálneho prokurátora nevymenúval na návrh parlamentu prezident?

Skôr sa javí, že ústava jasne dáva parlamentu výsostné právo, aby pravidlá týkajúce sa prokuratúry a generálneho prokurátora upravil formou zákona, na prijatie ktorého stačí prostá väčšina hlasov.

Skutočne zarážajúce však je vyhlásenie Roberta Fica, že nebude rešpektovať generálneho prokurátora zvoleného verejnou voľbou (ktorá prebehne len v prípade zmeny zákona). Hoci slovenskí politici nie sú práve preslávení úctou k zákonom, toto sú prisilné slová na poslanca, ktorý pred prijatím mandátu zložil sľub:

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

za Alianciu Fair-play
Peter Kunder

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?