Ficov rešpekt vraj trápi ústava

Autor: Aliancia Fair play | 22.3.2011 o 18:10 | Karma článku: 13,18 | Prečítané:  1386x

Róbert Fico tvrdí, že novela zákona o prokuratúre "likviduje ústavnú podstatu nezávislého postavenia prokuratúry". Človek nemusí byť právnikom, aby zistil, že ústava síce vyčleňuje prokuratúre celú samostatnú hlavu, ale napokon jej venuje celkom tri (!!!) vety.

Keďže pánovi Ficovi leží na srdci "ústavná podstata nezávislého postavenia prokuratúry", je dobré poznať tie tri ústavné vety o prokuratúre:

Čl. 149
Prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu.

Čl. 150
Na čele prokuratúry je generálny prokurátor, ktorého vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady Slovenskej republiky.

Čl. 151
Podrobnosti o vymenúvaní a odvolávaní, právach a povinnostiach prokurátorov a organizácii prokuratúry ustanoví zákon.

Celkom by ma zaujímalo, čo - podľa právnika Fica - novela ministerstva spravodlivosti mení protiústavne. Či novela žiada, aby prokuratúra nechránila práva a chránené záujmy osôb a štátu, alebo to, aby generálneho prokurátora nevymenúval na návrh parlamentu prezident?

Skôr sa javí, že ústava jasne dáva parlamentu výsostné právo, aby pravidlá týkajúce sa prokuratúry a generálneho prokurátora upravil formou zákona, na prijatie ktorého stačí prostá väčšina hlasov.

Skutočne zarážajúce však je vyhlásenie Roberta Fica, že nebude rešpektovať generálneho prokurátora zvoleného verejnou voľbou (ktorá prebehne len v prípade zmeny zákona). Hoci slovenskí politici nie sú práve preslávení úctou k zákonom, toto sú prisilné slová na poslanca, ktorý pred prijatím mandátu zložil sľub:

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

za Alianciu Fair-play
Peter Kunder

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.


Už ste čítali?