Východ potrebuje prácu a cesty. Zasadnutia Súdnej rady mu nepomôžu

Autor: Aliancia Fair play | 10.3.2011 o 13:05 | (upravené 26.7.2011 o 16:54) Karma článku: 11,79 | Prečítané:  1670x

Počas zasadnutia Súdnej rady zaznela z úst Štefana Harabina úvaha, že niekto robí z ľudí na Východnom Slovensku „občanov druhej kategórie“. Zrejme tými zlými mali byť kritici rokovania pri Sninských rybníkoch, ktorí poukázali na nevhodnosť výberu lokality.

Z východniarov urobiť občanov druhej kategórie dnes nikto nemôže. Sú totiž nimi už dávno "vďaka" politikom, ktorí nedokázali za dve desaťročia vyriešiť to základné, čo "východ" potrebuje – pritiahnuť investície, ktoré vytvoria pracovné miesta a potrebnú infraštruktúru – hlavne cesty.

Východniarov asi netreba presviedčať, že v tomto ohľade sa dramatické zmeny nediali, či už sedel vo vláde pán Mečiar, Dzurinda, či Fico (spolu s ministrom Harabinom, ktorý mal pri schvaľovaní opatrení vlády rovnaké hlasovacie právo ako minister dopravy, výstavby, či ministerka práce a sociálnych vecí).

Vlády odišli, zostávajúcou realitou sú ľudia bez práce a peňazí. Je to nezmyselné. Chudobné Slovensko je totiž mýtus. Keby sa pri míňaní verejných peňazí o polovicu(!) menej kradlo a plytvalo, tak by bolo dosť peňazí na rozvojové programy a odstraňovanie problémov. Riešením teda je efektívne pracovať s verejnými prostriedkami a s ušetreným balíkom rozumne podporovať slabé regióny.

Účet za Sninské rybníky ešte nepoznáme. Ubytovanie a plná penzia pre 15-20 ľudí na dve noci, celodenný prenájom reštaurácie, prenájom/prevoz ozvučenia a záznamového zariadenia, cestovné a diéty.

K tomu treba pripočítať mzdy. Tí členovia Súdnej rady, ktorí nie sú z východu (drvivá väčšina), prichádzali už v pondelok podvečer - značný diel pracovného času precestovali.  Väčšina z nich ostala na mieste ešte jednu noc a späť cestovala až v stredu. V práci si zrejme nebrali neplatené voľno, takže za zasadnutie im plynul dvoj-trojdňový plat.

Keďže ide takmer výlučne o sudcov s platmi na úrovni poslancov NR SR, neprekvapilo by, kebyže celkové náklady na toto jednodňové rokovanie boli vo výške 7-10 tisíc € - nerátajúc náklady spojené s pozvanými kandidátmi na disciplinárnych sudcov. Takáto suma by tvorila citeľnú položku rozpočtu väčšiny okolitých dedín.

Je ťažko pochopiteľné:

  • prečo sa nevyužili niektoré zo školiacich zariadení štátnej správy, miest, či obcí. Prečo niekto, kto má na starosti efektívne míňanie peňazí, miesto podpory verejných inštitúcií peniaze nacpe do kasičky súkromného podnikateľa?
  • prečo sa nerokuje na východe Slovenska vtedy, keď to prinesie menej cestovania pre vačšinu, či aspoň veľkú časť pozvaných hostí?
  • prečo, keď už niekomu išlo o predstavenie práce Súdnej rady občanom Východného Slovenska, nezvolil Košice, či Prešov, kde by dopravná dostupnosť (v rozumnej hodnote jednej hodiny) dala šancu uzrieť naživo rokovanie Súdnej rady mnohonásobne vyššiemu počtu ľudí.

Zasadnutie Súdnej rady pri Sninských rybníkoch ekonomicky pomohlo asi len firme vlastniacej hotel Kamei. Vedľa hotela stojace informačné stredisko pre turistov zostalo symbolicky zatvorené.

Neverím, že zasadnutie Súdnej rady pri Sninských rybníkoch pomohlo východniarom. Vnímam ho ako nemalé peniaze vyhodené do vzduchu. Som presvedčený, že keď štátni úradníci začnú hospodáriť s rozmyslom a aspoň so štipkou etiky, tak to bude obrovský ekonomický zlom pre Slovensko – hlavne pre "východ" a "hladové doliny".

Zakrývať míňanie peňazí na zbytočné pracovné výjazdy (výlety?) záujmom o chudobné regióny, ktoré po „empatickej“ pracovnej ceste zostanú rovnako chudobné, je cynickým výsmechom.

za Alianciu Fair-play
Peter Kunder

(Autor je východniar a je na to hrdý.
Jeho príbuzenstvo stále žije na Východnom Slovensku.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?