reklama

Ako sa rozsudok Najvyššieho súdu zmenil na šokujúci osobný útok

Pred pár rokmi nás všetkých pobúril megatender, ktorý hľadal dodávateľov len cez nástenku na ministerstve výstavby a zázračne skončil vo firmách blízkych Jánovi Slotovi. Tento fakt bol síce sám osebe poburujúci, my sme však považovali za dôležité zistiť aj to, či štát platí za objednané služby prehnané sumy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (63)

Počiatočná ochota ministerstva výstavby vyhovieť zákonu a sprístupniť nám konkrétne objednávky, či faktúry, sa čoskoro po prvej tlačovke s rozsiahlymi (pre ministerstvo veľmi nepríjemnými odhaleniami) zmenila na zaryté odmietanie.

Začala sa hra na mačku a myš. Argumenty, prečo nemôžeme dostať ďalšie informácie potrebné ku kontrole nástenkového tendra, mali stále väčšiu fantáziu. Vrcholom ministerskej tvorivosti sa stalo tvrdenie, že nástenková zmluva je aktuálne predmetom kontroly a informácie o nej sú preto zrazu neprístupné. Úradníci využili znenie v zákone, ktoré pochopiteľne kontrolovanému neumožní dostať sa ku stratégiám kontrolórov, plánu kontrol, či ich postupom, aby nemohol kontrolu torpédovať. Ak by sa však ustanovenie zákona malo vzťahovať aj na predmet kontroly (napríklad jednotlivé dokumenty z účtovníctva), potom by bolo možné akúkoľvek bežne prístupnú informáciu utajiť jednoducho tak, že niekto spustí hoci aj vnútroorganizačnú kontrolu a bude ju naťahovať donekonečna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem ministerstva výstavby sme sa preto obrátili na Najvyšší kontrolný úrad, ktorý v tom čase „nástenku" preveroval a dostal na to od ministerstva k dispozícii aj nami žiadané podklady. Čuduj sa svete, NKÚ s ministerskou logikou súhlasil a naše žiadosti zamietol.

Situácia bola natoľko absurdná a dôležitá pre verejnú kontrolu, že sme sa rozhodli o informácie súdiť a vytvoriť tak principiálny precedens. Dúfali sme, že aspoň slovenské súdy pochopia hrozbu tohto nebezpečného triku a naplnia ducha zákona. Po bratislavskom Krajskom súde nás rázne odmietol aj Najvyšší súd. A to dokonca úplnou zhodou senátu, ktorý našu vec dostal na stôl.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tu sa začína druhá pozoruhodná časť tohto príbehu. V senáte sedela aj (teraz už) novozvolená podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová, ktorá sa len pred časom preslávila výrokom, že s dôverou ľudí v súdy to nebude až také zlé, keď ich zavalili toľkými žalobami.

Videli sme už mnohé rozsudky a vždy sa zaoberali len predmetom sporu. Tento je však výnimočný tým, že senát Najvyššieho súdu (okrem už spomínanej Jarmily Urbancovej v zložení Milan Morava a Jana Baricová) sa v ňom pozoruhodne „nechal uniesť" a osobne zaútočil na Alianciu Fair-play.

Komentuje jej motivácie, ktoré však špekulatívne a bez akýchkoľvek dôkazov Aliancii podkladá, keď ju obviňuje z toho, že zákon o slobodnom prístupe k informáciám zneužíva ako „zámienku na kritiku orgánov verejnej správy" a „formalistické bezúčelné spory" - obe formulácie v úvodzovkách sú doslovnými citátmi z rozsudku. Dôkazom bezúčelnosti sporu má byť to, že Aliancia v ňom pokračovala aj potom, čo bola kontrola nástenkového tendra ukončená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na tomto rozsiahlom útočnom odseku rozsudku je pozoruhodné najmä to, že súdenie sa o principiálne dôležité oblasti verejnej kontroly a snahu o odstránenie nezmyselných trikov, ktoré môžu verejnú kontrolu paralyzovať, považuje senát Najvyššieho súdu za zneužívanie zákona a bezúčelný spor. Uvedomenie si obrovskej priepasti vo vnímaní hodnôt a občianskych práv medzi jednými z najvyšších predstaviteľov monopolu na výklad zákonov a občanmi je až mrazivé. Takisto ako uvedomenie si obrovskej arogancie niektorých vrcholných predstaviteľov súdnej moci, dokonca nedávno povýšených do funkcie podpredsedu Najvyššieho súdu (Jarmila Urbancová).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý takýto prípad, ako aj tolerované veselice v bare Bonanno, nenásytné antidiskriminačné žaloby, výška „odškodnení" v sporoch na ochranu osobnosti alebo drzosť žiadať od bývalého prezidenta Kováča ospravedlnenie pre Ivana Lexu, len utvrdzujú väčšinovú sudcovskú elitu v ich „pravde" a nedotknuteľnosti a betónujú stav, v ktorom skupiny ľudí bez chrbtovej kosti uniesli zákon a spravodlivosť. Potom sa však nečudujme, ak sa v tejto krajine rýchlo šíri beznádej.

Zuzana Wienk

Prečítajte si celý rozsudok, útočná pasáž sa nachádza na poslednej strane. Ak na tento článok chcete upozorniť aj ostatných, môžete zaňho hlasovať na:

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu